معاونت تحقیقات، آموزش و حقوق شهروندی معاونت حقوقی ریاست جمهوری و دانشگاه مفید برگزار می نماید:

مدرسه تابستانی حقوق شهروندی با تأکید بر حقوق گروه های خاص

این دوره که به مطالعه و  تبیین گروههای خاص با تأکید بر مفاد " منشور"حقوق شهروندی  می پردازد با حضور اساتید و صاحبنظران  در دانشگاه مفید قم برپا می شود. در این مدرسه، فراگیران  طی یک دوره کوتاه مدت شش  روزه و در قالب یک کارگاه عمومی و  چند کارگاه تخصصی در چهار موضوع (حقوق بیماران، حقوق سالمندان، حقوق روستائیان،حقوق مهاجران ) با مفاهیم و قواعد  مندرج در منشورحقوق شهروندی آشنا خواهند شد ودر پایان دوره ، گواهی مربوط را دریافت خواهند نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به لینک زیر مراجعه و یا با شماره 66475233  021 تماس حاصل فرمائید.

 کانال تلگرامی

 مدرسه تابستانی حقوق شهروندی با تاکید بر گروه های خاص

هدف  :

1- تبیین و نقد  منشور حقوق شهروندی یکی از اهدافی است که این مدرسه تابستانی در پی تحقق آن است. برای تحقق این هدف ، منشور حقوق شهروندی را می توان از سه منظر  حقوق داخلی،  حقوق بین المللی و حقوق  اسلامی مورد بررسی قرار داد. نسبت  قواعد حقوقی و فقهی موجود در منابع حقوقی و فقهی  با قواعد مندرج در منشور همچون همپوشانی مواد منشور با قواعد موجود وتعارض میان آنها از جمله مورادی است که در هر سه حوزه بررسی می شود.

2- توسعه ادبیات دانشگاهی و دکترین حقوقی در حوزه های نوظهور در منشور حقوق شهروندی چون حقوق روستاییان، حقوق سالمندان، حقوق مهاجران و حقوق بیماران از دیگر اهداف این مدرسه تابستانی ست.

3-  هدف سوم  این مدرسه تابستانی ،  آموزش و انتقال مفاهیم و قواعد حقوقی مزبور به دانشجویان حقوق است که نه تنها به عنوان دانشجو بلکه به عنوان شهروند در این جامعه حضور دارند و فهم صحیح آنها از  این حقوق می تواند در پاسخگویی دولت نقشی موثر داشته باشد.

 

برنامه اجرایی

1- زمان برگزاری: هفته سوم شهریورماه 1396 به مدت شش روز (1 روز کلاس عمومی، 4 روز کارگاه تخصصی، 1 روز شبیه سازی)

2- مکان برگزاری : دانشگاه مفید

 

برنامه آموزشی

برنامه های آموزشی در این مدرسه تابستانی به سه گروه کلاس های مفاهیم عمومی ،کارگاه های تخصصی و شبیه سازی تقسیم می شود:

1- کلاس عمومی

در این کلاس همه ی فراگیرانی که برای شرکت در مدرسه تابستانی ثبت نام کرده اند حضور می یابند . این کلاس به طرح موضوعات کلی و اساسی که به نوعی پیش نیاز کارگاه های تخصصی هستند می پردازد. برای مثال مفاهیم حق و شهروندی، حقوق  بنیادین ، همچنین کلیات منشور شهروندی (مسائلی چون هدف، ضمانت اجرا، تفسیر و ...) در این کلاس مورد بررسی وتحلیل حقوقی قرار خواهد گرفت. مدت این کلاس یک روز خواهد بود

 

2-  کارگاه های تخصصی

فراگیران می توانند در هر یک از کارگاه هایی که در زمان ثبت نام انتخاب کرده اند ، موضوعی که  در حوزه علاقه آنها است را  به صورت تخصصی دنبال کنند. در کلاس های تخصصی، تقسیم بندی پیش گفته شده ( حقوق داخلی، بین المللی و اسلامی) اجرا خواهد شد. همچنین این کارگاه  ها به صورت تعاملی و «مطالعه ی موردی» داخلی و بین المللی برگزار خواهد شد. فراگیران پیش از حضور در هر کارگاه ، از برنامه آن کارگاه و منابعی که باید برای آمادگی مطالعه کنند آگاهی خواهند یافت. کارگاه های  تخصصی چهاگانه  با موضوع  حقوق روستاییان، حقوق سالمندان، حقوق بیماران و حقوق مهاجران برگزار خواهد شد.

 

3-  شبیه سازی

با توجه به اینکه در کلاس های عمومی و تخصصی، تکیه بر مباحث نظری  است ، در بخش شبیه سازی آنچه فراگیران آموخته اند به به صورت عملی  عرضه می گردد. در این بخش مرجع ملی حقوق شهروندی شبیه سازی می شود و فراگیران با توجه به پرونده ای که در روز سوم به آنها داده شده است ،  در روز ششم در این شبیه سازی شرکت می کنند.

 

شرایط ثبت نام  

فراگیران در خواست کننده باید دانشجویان و یا فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد حقوق و یا رشته های مرتبط همچون علوم سیاسی و علوم اجتماعی باشند. در مورد دانشجویان دکترا کمیته برگزار کننده می تواندمجوز شرکت صادر نماید.

 

 اعطای بورس

به 5 نفر از متقاضیان بر اساس رزومه علمی و انگیزه نامه بورس اعطا خواهد شد. این 5 نفر توسط کمیته برگزار کننده از میان متقاضیان انتخاب خواهند شد و از پرداخت هزینه دوره معاف می باشند.

 

مهلت ثبت نام

پایان مرداد ماه 1396

فرم ثبت نام و اسکن فیش واریز هزینه ثبت نام به آدرس ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید واین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  ارسال شود.

متقضیان بورس تحصیلی به همراه فرم ثبت نام، رزومه علمی و انگیزنامه خود را نیز ارسال فرمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

021-66475233  خانم ابراهیمی و خانم بهادرانی

025-32903552  /   025-32903553  آقای نوری